Co je to zelená energie
Pod označením zelená energie se skrývá veškerá energie, která je vyrobena čistě z obnovitelných zdrojů. Zelenou elektřinu si můžeme pořídit i my v našich domovech. Společnost OTE zařizuje dozor nad energetickým trhem a umožňuje si koupit zelenou energii od některých dodavatelů. Tato nabídka vychází vstříc žadatelům o energii z obnovitelných zdrojů a poskytovatel je povinen doložit certifikát o její skutečné „zelenosti“.
Rozdíl mezi klasickou a zelenou energií
Zelená a klasická energie. Má vůbec koncový zákazník šanci poznat, že je něco jinak? Nemá. Elektřina v zásuvce je jen jedna a ta se nijak nemění. Elektřina z fosilních paliv i z obnovitelných zdrojů je naprosto rovnocenná a ekologická varianta vás nezahřeje o nic méně než ta klasická.
Pokud mezi výslednými produkty není žádný rozdíl, tak proč se snažit o nějakou změnu? Obnovitelná energie představuje jeden ze způsobů snižování skleníkových plynů. V rámci trvalé udržitelnosti musíme také přemýšlet o naší budoucnosti a budoucnosti našich dětí.
Fosilní paliva nemají neomezenou zásobu. Na naší planetě jich najdeme pouze omezené množství, až toto množství vyčerpáme, tak již nebude čím topit. Bylo by tedy víc než moudré přemýšlet o možném řešení již nyní, kdy máme dostatečnou časovou rezervu.
Zelená budoucnost?
Co se týče Evropské unie, jsme na tom v porovnání s ostatním světem skvěle. EU je světovým lídrem ve využívání alternativních zdrojů a dokonce již velkou část potřebné energie zvládneme vyrobit. Jen pro představu, v roce 2020 pocházelo 22 % energie EU z obnovitelných zdrojů.
V rámci již uzavřené Zelené dohody se EU zavázalo do roku 2030 zvednout tento podíl až na 40 %. Jak moc je to v současné době reálné, zatím netušíme. V důsledku geopolitických událostí musela EU reagovat a výsledkem bylo zdražování elektřiny napříč celou Evropou. To vedlo mnoho domácností k návratu k topení tuhými palivy, což nás vrací o několik let zpátky. Na druhou stranu tyto rodiny často nemají na výběr.
Velký problém v boji s fosilními palivy jsou také dotace. Přestože se snažíme o redukci fosilních paliv, tak výrazná veřejná podpora míří právě tímto směrem. Dotace jsou oproti alternativním zdrojům až dvojnásobné, což samozřejmě brání investorům v nákupu. Pokud bude obnovitelná energie konkurenceschopná na poli ceny, tak nám nebrání nic v jejím větším využití.
10 tipů navíc pro udržitelný ekologický domov
Vytvoření udržitelného a ekologického domova není pouze trendy, ale také důležitý krok k ochraně životního prostředí. Zde je deset tipů navíc, jak můžete udělat svůj domov ještě více ekologickým a udržitelným.
- Energeticky efektivní osvětlení - vyměňte běžné žárovky za energeticky efektivní LED osvětlení. LED žárovky jsou dlouhověké, spotřebovávají méně energie a přispívají ke snížení emisí skleníkových plynů.
- Ovládání spotřeby vody - instalujte úsporné armatury a sprchy s nízkou spotřebou vody. Můžete také přidat systém na sběr dešťové vody pro zahrádku nebo splachování toalet.
- Recyklace a kompostování - zřiďte domácí systém na třídění odpadu a recyklaci. Kompostování organických odpadů může snížit množství odpadu, který putuje na skládky.
- Eko-friendly nábytek - při vybavování domu vybírejte nábytek vyrobený z udržitelných materiálů, jako je dřevo s certifikátem FSC, a vyhýbejte se nábytku s neekologickým povrchem.
- Izolace a energetická účinnost - investujte do dobré izolace domu a energie úsporných oken. To pomáhá udržovat teplotu v domě stabilní, což znamená nižší spotřebu energie na vytápění nebo chlazení.
- Solární panely - zvažte instalaci solárních panelů na střeše domu. Solární energie je čistý zdroj energie a může snížit závislost na konvenčních zdrojích.
- Nízkouhlíková spotřeba elektroniky - vyberte si elektroniku s nízkou spotřebou energie a aktivně vypínejte nevyužívaná zařízení. Při nákupu nové elektroniky zvažte, zda je její výroba šetrná k životnímu prostředí.
- Domácí zahrada nebo zelený balkon - vytvořte si domácí zahradu nebo alespoň malý zelený balkon. Pěstování vlastních bylin a zeleniny může snížit potřebu nákupu balených produktů a podporuje udržitelnější stravovací návyky.
- Udržitelné čisticí prostředky - přejděte na ekologické a přírodní čisticí prostředky, které neobsahují agresivní chemikálie a jsou šetrné k životnímu prostředí.
- Podpora místních obchodů - nakupujte od místních výrobců a obchodů. To nejenže podporuje místní ekonomiku, ale také snižuje emise spojené s dlouhým přepravováním zboží.
Těmito jednoduchými kroky můžete udělat svůj domov nejen ekologicky šetrným, ale také přispět k celkové udržitelnosti a ochraně životního prostředí.
Pokud vás zajímá průmysl z ekologického hlediska, tak si přečtěte také, jak oděvní průmysl dopadá na naše životní prostředí. Nezapomeňte ani na využití laseru v různých průmyslových odvětvích.