Jak fungují solární panely v noci a v zimě?

Princip fungování

Teoreticky je funkce solárních kolektorů jasná. Necháte si je nainstalovat na střechu nebo na místo, kam svítí slunce a kde není žádné stínění, zvolíte správný sklon (ideálně 45°) a orientaci (nejlépe na jih) a solární panely se začnou ohřívat nemrznoucí kapalinu v nich obsaženou. Ta přenáší teplo dál.

Můžete si tak s jejich pomocí ohřívat vodu v bazénu, ale stejně tak je lze využívat na ohřev užitkové vody v domácnosti, případně i na přitápění. Celý systém navíc není tak drahý jako fotovoltaika a lze na něj získat státní dotaci, takže vám může posléze ušetřit spoustu peněz.

Problém s počasím

Potíž se solárními panely nastává, pokud nepanuje ideální počasí, tedy pokud nesvítí slunce. Na rozdíl od fotovoltaických panelů totiž k dosažení plného výkonu potřebují, aby na ně slunce svítilo zpříma – pokud se to neděje, tak nefungují, případně jejich výkon klesá na minimum.

Z toho plyne, že jakmile je zataženo, výkon prudce poklesne. V létě to ještě jde, protože přes den dokážou ohřát tolik vody pro domácnost, že vám vystačí. Ale v zimě, kdy je víc zatažených dní než těch slunečných, slunce se ukazuje nanejvýš na pár hodin denně a navíc je oproti létu hodně nízko nad obzorem, solární panely skoro nefungují.

A je prokázáno, že zatímco v létě vám klidně vodu pro vaši spotřebu ohřejí na více než 80 °C, v zimě budete rádi za teplotu okolo 50 °C. (Co se týká venkovních bazénů, tak ty v zimě nemohou ohřívat vůbec.)

V noci nefungují

Totéž platí i o noci. Jakmile na obloze není slunce, solární panely nefungují. Od jeho západu po dobu jeho východu tedy musejí být vypnuté. Pokud byste je zapnuli, dosáhnete spíš opačného efektu, protože vám vodu budou ochlazovat namísto ohřívat.

Bohužel, tentýž problém se týká i čím dál populárnějších fotovoltaických elektráren, které také v noci nemohou pracovat – i když v jejich případě se vědci už pár let pokoušejí přijít na způsob, jak zajistit jejich fungování i přes noc (ale na trhu tato řešení zatím dostupná nejsou).

Kombinace s tepelným čerpadlem

Co s tím, pokud nechcete platit vysoké částky teplárnám nebo si hřát vodu pomocí elektřiny či plynu? Odborníci doporučují zkombinovat solární panely s tepelným čerpadlem. To dokáže také velmi účinně ohřívat vodu i topit v domácnosti a nepotřebuje k tomu slunce – funguje ve dne i v noci, v létě i v zimě. I na něj navíc můžete získat státní dotaci. Máte-li tedy chuť investovat do obnovitelných energií a stát se aspoň částečně energeticky soběstačnými, je kombinace těchto dvou technologií ideálním řešením.

Zajímá-li vás toto téma více, můžete si přečíst i náš článek na téma Uživí nás zelená energie?, případně můžete zjistit, jaký je Ekologický dopad oděvního průmyslu.

Fotografie